Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Bu sefer de sizden gelen soruları derledik; her birine sayısız kez yanıt vermiş olmamıza rağmen, bir de buradan cevaplayalım dedik. Belki birilerine kılavuz olur, belki yeni sorular doğurur, belki de hayat stresi içinde yüzünüzde bir tebessüme sebep olur. Hadi başlayalım ve şimdiden her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola demeyi unutmayalım.

Montenegro mu, Karadağ mı?
Aslında Crna Gora! Yani ülke halkı, ülkesine böyle diyor kendi dilinde! Karadağ Türkçesi, Montenegro İngilizcesi. İşin iyi tarafı, 3 isim de aynı anlama geliyor. Akıl karışıklığına karşı bir de örnek vermek gerekirse: Deutschland, Germany, Almanya gibi.


Montenegro nerede?
Adriyatik denizine kıyısı olan, güzel bir Balkan ülkesi Montenegro. Detaylı cevap bir Google Maps kadar yakın! Eski atlaslarda aramayın, o kadar da eski bir ülke değil.

Montenegro’ya yerleşmek istiyorum ama ülkeyi hiç görmedim, ne tavsiye edersiniz?
Ülkeyi görün.


Montenegro’da yapılabilecek az riskli, bol karlı işleri söyler misiniz?
Hayır, söylemeyiz. Bütün az riskli ve bol karlı işleri listeledik ve yalnızca eşimize dostumuza söylemeye karar verdik :)


Tatile geleceğimiz tarihlerde orada hava nasıl olacak?
Kesinlikle güzel olacak. Belki güneşli, belki rüzgarlı, belki yağmurlu. Her havanın kendine göre bir güzelliği var, değil mi?


Sahte çanta ve hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorum, yardımcı olur musunuz?
Aradığınız Celipe’ye şu anda ulaşılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar denemeyin.


Büyük paralar isteyip, kolay yoldan Avrupa vatandaşı  olmayı vaad edenler var; bunlar gerçekleri yansıtıyor mu? Ne dersiniz, güvenebilir miyiz?
Zamanında Boğaz Köprüsü'nü ucuza satın alanlar, olmayan adadan villa sahibi olanlar hatta üretilmemiş arabaya para yatıranlar oldu. Belki paranızı kaptırır ve Avrupa vatandaşı olamazsınız ama iyi tarafından bakacak olursanız, torunlarınızı bile güldürecek bir efsanenin parçası olmuş olursunuz. Cep telefonu alırken bile dünya kadar araştırma yapıyorsunuz. Üşenmeyip birkaç Google araması yapın, konsoloslukla görüşün ki canınız yanmasın.


Geçen sezon ne kadar para kazandınız?
Yabancılara bu tip sorular sorulmaması gerektiği, daha çocukken öğrenilmeli.  Biz hayatımız boyunca birbirimize bile sormadık bu tip soruları. Fazla merak, kedi için bile zararlı, değil mi?


1 haftalık bir tatil kaça mal olur? Ortalama?
Bedavayla 1.000.000 Euro arası! Hostelde mi yoksa size özel adanızda mı kalacağınıza, otobüsle mi yoksa özel jetle mi gelmek istediğinize, tek başınıza mı yoksa sahip olduğunuz futbol takımıyla beraber mi geleceğinize ve daha bir çok değişkene göre farklılık gösteriyor.


Montenegro’ya göçmek istiyorum, ne iş yaparım?
Açıkçası bunun cevabı bizde değil sizde. Yetkinlikleriniz, yapmak istedikleriniz belirler işinizi. Bize kalsa her birinizin mühendisler, doktorlar, bilim insanları olmanızı isteriz tabii ki. Ama, sonuçta kısmet! 


Ülke içi ulaşım nasıl?
Sahil kıyısındaki şehirler arası karayolu ulaşımı çift yön geliş gidiş. Ortalama seyir hızı 60 km/s.
Kuzeye doğru gittikçe ülke adının hakkını daha çok veriyor. Dağ yolları, virajlar, virajlar.. Ortalama seyir hızı ???.  Mesafenin az görünmesine kesinlikle aldanılmamalı. Buranın şoförlerini ise anlatmıyor, ülkenin devlet kanalında yayınladığı videoyu izlemenizi öneriyoruz.


Tren var mı?
Var, ancak asıl var oluş amacı Bar limanı ve Belgrad arasında yük taşımak. Yolcu da taşıyor ama ona da yükmüş gibi hissettiriyor. Ancak güzargahı inanılmaz derecede manzaralı. Sahil şehirleri arasında tren bağlantısı yok.


Ülkede gaz var mı?
Lpg az da olsa araçlarda kullanılıyor. Doğalgaz yok. Zaten her evde ısıtma da yok. Isıtma varolan evlerde sıkça elektrik kullanılıyor. Eski evlerde odun sobası hala en gözde çözüm.


Büyük zincir markalar var mı?
Yok, olmaması için de gayret gösteriliyor.  Umarız bu gayret sürer. Sonuçta her yerin de birbirine benzemesi gerekmiyor.


Biz yılların turizmcisiyiz, orayla da iş yapmak istiyoruz, piyasayı ele geçireceğiz,  görüşebilir miyiz?
Biz yılların turizmcisi değiliz. Olmak da istemiyoruz.  Bu zihniyetin Türkiye turizmini ne hale getirdiği ortada.  Biz vurguncu turizm yapmak istemiyoruz; yaşam şartları her geçen gün daha da zorlaşırken, tatil olgusunun çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Her misafirimizin tatil planını, bu özenle hazırlamaya çalışıyor, takdiri ve son kararı necip Türk Milleti'ne bırakıyoruz.


Ücretsiz yardımcı olur musunuz?
Kar amacı gütmeyen; insanlığın, hayvanların, tabiatın menfaatine bir takım projeleriniz ve uygulamalarınız varsa seve seve yardımcı olmaya çalışırız. Kar etmeyi planlıyor ve ücretsiz yardım talep ediyorsanız, lütfen ticaret etiğinizi bir daha gözden geçiriniz. J


İnsanları nasıl?
Ortalama 46 Kromozomlu, tipik homo sapiens. Biz  Celipe olarak 650.000 kişilik Montenegro  için, ortalama bir tarif yapılamayacağı kanısındayız. Nasıl ki 80.000.000’luk Türkiye için, hatta herhangi bir ülke için yapılamayacağı gibi.   İyi insanlar ve kötü insanlar var, her yerde olduğu gibi.


Türklere bakış açıları nasıl?
Biz ilk geldiğimizde Türkleri yalnızca dizilerden tanıyorlardı. Genel hissettiğimiz duygu sempati ve hayranlık, özellikle İstanbul’da yaşayanlara.  Bir takım kumar müşterisinin, hayal tacirinin, sahte ürün satıcısının, tacizci esnafın, tekstil artığının, hediyelikçi aymazın ve dahi bir kaç kendini bilmezin 2 yıllık çabasıyla zaman zaman hayal kırıklığı ve şüphe.  Umarız güzel insanlarımız buraya daha çok gelecek ve kötü Türk intibasının oluşmasını tez zamanda engelleyecektir.


Okul & Eğitim durumları nasıl?
İlk, orta, lise düzeyinde devlet okulları ve özel okullar mevcut. Devlet okulları için yerel dili bilmek şart. Montenegro Üniversitesi devletin. Özel üniversite 2 tane. Ama bizce en önemlisi : Nerede okurlarsa okusunlar, gördüğümüz bütün çocuklar mutlu. Güçlüler, sokaklarda oynuyorlar, sınavlara boğulmamışlar, teknolojiye teslim edilmemişler, dini hesaplara alet edilmiyorlar ve kimse onları taciz etmeyi aklından geçirmiyor.
  

Sağlık hizmetleri ne durumda?
Açıkçası pek sağlık hizmeti yok. En büyük devlet hastanesi, kızılay dispanseri boyutunda. Bir çok farklı rahatsızlığa aynı doktor bakıyor. Ciddi durumlarda, hasta Belgrad’a ya da İstanbul’a gönderiliyor. İşin iyi tarafı, hasta olmamaya çalışmanın, sağlık üzerinde olumlu etkileri var; en azından bizim için!


Montenegro’yu keşfetmek istiyoruz, önerileriniz nelerdir?
Sitemizi inceleyin, başlıca tatil beklentilerinizi belirtin, tatil yapmak istediğiniz tarihi, kişi sayınızı ve ortalama bütçenizi de ekledikten sonra, daha fazla kafa yormak istemiyorsanız, gerisini bize bırakın. Biz sizin için en uygun olanı planlayalım.


Yerleşmek, şirket kurmak ya da emlak satın almak istiyoruz, atılacak adımlar neler?
Öncelikle ülkeyi görmeniz gerekiyor, biz ne kadar anlatsak da kendinizin görmesi her zaman daha iyi. Size amaca yönelik bir tur hazırlıyoruz. Montenegro’ya geliyorsunuz, ihtiyaca yönelik şehir gezileri yapıyor, bir yandan da bürokratik süreci başlatmış oluyoruz. Burada olası sorularınıza daha doğrudan cevaplar buluyor, ülkenin sunduğu imkanları kendiniz tecrube etmiş oluyorsunuz. Sonuçta amacımız, kendi başınıza uzun zaman alacak süreçleri, sizler için kolaylaştırmak ve hızlandırmak.


Oraya alışabildiniz mi? Hayat nasıl?
İstanbul'dan sonra, haliyle her şey yavaşlamış gibi oldu. Sonra nabzımızı ülkeye göre ayarlamaya başladık. Telaşlardan uzak tutmaya çalıştık kendimizi. İçinde yüzülebilen bir denize, göz alabildiğine yeşile ve tertemiz bir gökyüzüne alışmak kolay oldu haliyle. Tacizsiz, hırsızsız, otostop çekerken böbreği kaybeder miyim korkusuz bir ülke burası... Bazen bir özlem dalgası sarıyor ne yapsak da; ama sonra farkediyoruz ki asıl özlediğimiz geçmiş zamanın hayalleri. Arkadaşlarımız ziyaretimize geliyor, sağ olsunlar, burada da yeni arkadaşlıklarımız var, yeni yollar yeni maceralar!  
Peki kötü şeyler oluyor mu? Tatsızlıklar?  
Olmaz olur mu, tabii ki. Ama zannetmeyin ki, tatsızlıklar Montenegrinlerle ilgili. Buraya yerleştiğimiz günden beri sanırım 5 büyük can sıkıcı olay yaşadık. 5'i de yine maalesef ki Türklerle ilgili. Kimi buraya yerleşmiş olan, kimi buraya yerleşmeye çalışan, kimi yalnızca tatil için uğrayan, kimi arkadaşımızmış gibi davranan, kimi ise biraz mecburiyetten yolumuza çıkan. Özetle yalnızca aynı pasaportu taşıdığımız insanlar; bizi dolandırmaya, işimizi, ilişkimizi, arkadaşlıklarımızı ve hatta yeni kurmaya çalıştığımız hayatı bozmaya çalıştılar. Evet, bir süre moralimizi bozdular ama bize neden yeni bir hayat kurmaya çalıştığımızı, istemeden de olsa hatırlatmış oldular. Ve bir de tabii ki, iyi insan olmanın dil, din ya da bayrakla bir alakası olmadığını!!!


Memleketten gelirken ne getirelim size?
Ortalama bir gurbetçi hayal edin, işte onun  vejetaryen versiyonu! (Evet, balık da yemiyor vejetaryenler :)) En temel ihtiyaçlar, en öncelikli tabii ki. Ama çılgın olmaktan da çekinmeyin. Hediyeyi son dakikaya bırakırsanız, havaalanında kötüden hallice lokum bulursunuz ki, o da size yakışmaz :)

5 yorum :

 1. Celil Bey,
  Ağzınıza ve yüreğinize sağlık! O kadar çok güldüm ki! Allah'ım sizi bizim kötü niyetli soydaşlarımızdan korusun. Teşekkür ederim bilgiler için. Süpersiniz.

  YanıtlaSil
 2. Bu arada şoförler ile ilgili videoyu izleyince anladim ki Istanbul'da araç kullanan biri olarak bu konuda pek yabancılık cekmicez anlasilan orda.:) Ilknur.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel yazmışsınız, biraz üzdü, daha fazla düşündürdü ama çok güldürdü 😁😁😁

  YanıtlaSil